A Berzencei Önkéntes Tűzoltó Egylet

Az Árpád téren álló hajdani tűzoltószertár (őrtorony) 1900-as évek elején készült fényképe. 1972-ben egy útkorszerűsítés során –műszaki okokból- teljesen lebontották.
1888 március 27-én szörnyű tűzvész pusztított községünkben, melynek következtében 85 lakóház, 127 melléképület égett le, koldusbotra juttatva 89 családot. Berzencén ekkor még nem volt szervezett tűzoltóság és a megfelelő, eredményes védekezéshez szükséges eszközök sem álltak rendelkezésre. Elsősorban ennek hatására községünk polgárai 1891. év végén határozták el, hogy az elemi károk megelőzése, elsősorban a tűz elleni védekezés eredményesebbé tétele érdekében megalakítják a Berzencei Önkéntes Tűzoltó Egyletet.
Emlékezés egy tragikus tűzvészre. Megjelent a Somogyi Néplap 1984 május 6. vasárnapi számában Hunyady László tollából:

Tasziló gróf nyitotta meg ezer forint készpénzzel és egyéb természetbeni adományokkal. A Somogy május 15.-én írta, hogy „a megyének a segélyezésre pénze nem lévén, csak a társadalom mindenható ereje marad fenn vigasztalást nyújtani a nyomor és szegénységben levők számára”. Közben megalakultak a tűzkárosultak javára gyűjtő (és ünnepélyrendező) bizottságok is. A hivatalos hetilap augusztus 25.-éig három gyűjtési részeredményt közöl, összesen 361 forintról, mely 114 tételből tevődött össze. Szomorú mementó volt a berzencei. A Somogy cikkírója leplezetlen szemrehányással rótta fel az illetékeseknek a tűzoltóegyletek és tűzoltó felszereltség kirívó hiányosságait. Széchenyi Ödön gróf 1863-ban megszervezte a pesti tűzoltóságot, ám példája Berzencén soká talált követésre. A Budapesti Közlönyből ugyanis csak 1892 március 6.-án értesültünk arról, hogy az alakulóban lévő Berzencei Tűzoltó Egyletnek a király 200 forint segélyt „méltóztatott magánpénztárából legkegyelmesebben adományozni”. És csak e lap március 22.-i (67.sz.) száma közli, hogy a megalakult tűzoltóegylet alapszabályait a belügyminiszter 20 341. B.M. szám alatt jóváhagyta. 1912 június 16.-án, a tűzoltóegylet húszéves fennállása alkalmából a Veszprémi Hírlap számolt be a tűzoltó-zászlószentelési ünnepély részleteiről. A parancsnokok közül kiemelkedő volt Dénes Lajos igazgató tanító, akit 1918-ban „a tűzoltás és mentés terén huszonöt éven át érdemdús tevékenységéért” királyi díszéremmel tüntettek ki (Somogy Vármegye 1918/99. sz.). Szintén negyedszázados, érdemes tűzoltói tevékenységükért Bognár István, Bojt József, Kovács József és Szita Lajos különböző tisztségviselők kaptak díszérmet. (Belső Somogy, 1927/15. sz.) A tűzoltóság létszámát nem ismerjük, csak annyit tudunk, hogy 1925-ben huszonnyolcan voltak. "
Tehát az 1891. december 8.-án megalakult tűzoltó egylet a működését csak 1892. március 18-a után kezdte meg, miután alapszabályát a Belügyminiszter jóváhagyta. Az önkéntes tűzoltóság működésének anyagi fedezetéhez a királya magánpénztárából 200 forint segélyt adományozott. Az egylet első lóvontatású, -mely a képen látható- tűzoltó fecskendőjét 1891-ben vásárolták, melyen a "Berzence Mezőváros" felirat a község korábbi járási székhely státuszát igyekezett a feledéstől megóvni. Az egylet első elnöke Babochai László uradalmi tiszttartó, titkára Dienstenberger /később Dénes/ Lajos tanító, főparancsnoka Taiger Lajos nagyközségi főjegyző volt. Az egylet az anyagi biztonságának a megteremtésére, a felszerelések gyarapítására elsősorban táncos rendezvényeket szervezett. Hogy tűzoltóink nemcsak vigasságok szervezésével és rendezésével töltötték az idejüket, bizonyítják a korabeli sajtóhírek, melyek rendszeresen beszámoltak a berzencei tűzesetekről és az oltásban jeleskedő önkéntes tűzoltóegyletről 1894-ben például 5 alkalommal pusztított a "vörös kakas", 1896-ban egy, 1897-ben 3 gazda háza égett le. 1912-ben a mai Szent István utcában 15 lakóház és 38 melléképület égett le, benn égett 65 ló és 40 szarvasmarha is. A sort folytathatnám napjainkig, hiszen az emberi gondatlanság, felelőtlenség minden időben jelen volt a kártételével együtt.
![]() |
A hátsó részen kovácsműhely üzemelt |
Az önkéntes egylet 1896-ban építette első őrtoronnyal ellátott szertárát homlokzatán az "ISTENNEK DICSŐSÉG, EMBERNEK SEGÍTSÉG" jelmondattal, melyet sajnos az útkorszerűsítés miatt 1972-ben le kellett bontani. Az egylet 20 éves fennállásának alkalmából 1912-ben zászlószentelés volt, melyről a korabeli sajtó, a Veszprémi Hírlap is megemlékezett. Jelszava: Istennek dicsőség, egymásnak segítség. A zászló sajnos a II. világháború alatt elveszett. A tanácsrendszer kialakulásával a tűzvédelem, az önkéntes tűzoltóságok szorosabb állami irányítás alá kerültek. Ez bizonyos fokig az önállóságot, az önkormányzatiságot korlátok közé szorította, de anyagi biztonságot is teremtett, mivel a működés és fenntartás költségeinek a biztosítása is tanácsi feladat lett. Folyamatosan korszerűsödtek a tűzoltóság felszerelései, melyek eredményesebb beavatkozást tettek lehetővé. Az útkorrekció miatt lebontásra ítélt szertárépület helyett új épült megfelelő szerállással és az egyesület működéséhez szükséges klubszobával.
A településen működő gazdasági társaságok segítségével 1979-ben új, 800-as motorfecskendővel ellátott tűzoltókocsit vásárolt a Nagyközségi Tanács, mellyel lehetővé vált az önálló és gyorsabb mozgás a területen és az eredményesebb beavatkozás. Az egyesület tagjai nemcsak a tűzeseteknél, hanem az egyéb kárelhárításban is tevékenyen részt vettek és részt vesznek, csökkentve a károk mértékét, segítve a közös és az egyéni tulajdon védelmét. Az egyesület jelenlegi létszáma a község tűzvédelmének biztosításához, a jelenlegi felszerelések működtetéséhez elegendő. Az egyesületi létszám azonban nem kötött, az egyesület tagjai sorába szívesen látna fiatal, a köz javáért elkötelezettséget érző, alkalmas embereket, megszüntetve az elöregedés veszélyét az egyesület tekintetében is. A politikai rendszerváltás az egyesület működése, az önkéntes tűzoltói tevékenység átalakulása tekintetében sajnos nem volt zökkenőmentes.
A helyi önkormányzat átérezve a problémákat, felmérve a helyzetet arra az álláspontra helyezkedett, hogy az egyesület létjogosultságát a jövőben is biztosítani kell, az önkéntes tűzoltói tevékenység megfelelő ellátásához az anyagi eszközöket, illetőleg a fedezetet biztosítja.
Írta: Keszericze István
Plusz hivatkozás: Berzencei ÖTE honlapja
Hajrá berzencei tűzoltók!
Javaslom a hagyományok ápolásaként az alább látható módon kiírni a szertár homlokzatára a régi jelmondatot: "Istennek dicsőség, egymásnak segítség".