Berzence vára
A vár építésének idejéről semmi bizonyosat nem tudunk, de valószínűleg IV. Béla 1245-i törvényes rendelkezésére épült. A várat először Zsigmond 1406. április 21-én kelt oklevele említi, amikor a király Lórántfi Györgynek új adományul adja szolgálataiért az őseitől örökölt Berzencze várát és birtokát. Úgy látszik, hogy a vár időközben rommá lett, mert amikor 1468-ban Forster György (csáktornyai várnagy) Szenterzsébet kastéllyal együtt megszerezte és azt újjáépítette ,,castellum et fortelitium Berzencze" (kastély és erőd) alakban fordul elő. Forster 1481-ben a Tolnai Bornemissza Jánost (Mátyás király alkincstárnokát) fogadta osztályos testvérévé, és a tőle kapott 4000 forint fejében Berzencze, és Szent-Erzsébet várak és tartozékaik felébe "beengedte" azaz zálogbirtokosává tette. Forster György halála után, 1490-ben a vár örökösödési szerződés alapján özvegyének, Csapi Ilona asszonynak kezébe került. Ő hozzá ment Bornemisszához, így került a vár Bornemissza János tulajdonába, de 1527-ben már örököse Kerecseni Szalay János pozsonyi főispán a tulajdonos. Innentől az örökösöké a birtok.

A dunántúli dombvidék délnyugati végén a párkányzat 20-25 m magas dombokkal egyszerre 10-20 km széles síksággá változik. Ez a hirtelen síkság nagyon szépen mutatja, hogy itt kezdődik a Dráva ártere. A dombvidék párkányzatától hosszabb-rövidebb távolságra kanyargó Dráva és annak itt-ott széles, mocsaras ártere stratégiailag rendkívül nagy fontosságúvá tette eme végső dombokat. Ezzel magyarázható meg, hogy a Horvátország felé néző platószerű magaslat egyik részének a neve ma is Táboriscsa (horvátul: taborišče – táborhely), mely alatt még ma is, de Dombó-csatorna megásása előtt valósággal járhatatlan mocsártenger húzódott, úgyhogy egy régi monda szerint a lakosság oda menekült a törökök elől. E bujdosókat a törökök csak nagy nehezen csalogatták ki, kiabálva: "Kato, Maro ote, otišli su turki.Vrag im stvori majku."(Kato, Maro jöjjetek elő, elmentek a törökök. Ördög teremtette az anyjukat.) A mocsárban bujdosó, fiaiktól elszakított anyákból pedig gyakran kitört a fájdalmas kiáltás: "Jao sina!" (Jaj, fiam!) Innen származhat a Jalszina név. A berzenczei várnak is aránylag igen kedvező fekvése volt. Délnyugaton és délről, azaz a Dráván közeledő ellenséget az őrség először a táboriscsai, valamint a Köcögös felőli dombokon várta s csak a hasztalan védelem után vonult be a tulajdonképpeni várba, amely ilyenképpen a fellegvárat helyettesítette. A Várdomb nemcsak azért volt erre a célra a legalkalmasabb, mert minden oldalról mély völgy, illetve víz vette körül, hanem azért is, mert ez a domb kicsiségénél fogva is legalkalmasabb volt arra, hogy az amúgy is csak alig megmászható meredek domboldalt a teljesen körülépített várfal még megmászhatatlanabbá tegye.

A török dél-dunántúli hadjárata után törvényt fogadtak el a végvárak megerősítéséről. Ehhez a pozsonyi országgyűlés pénzt és anyagi segítséget kért I. Ferdnánd királytól, amit meg is kaptak. Így a berzencei vár őrségének fizetésébe a stájer rendek is komolyan kivették részüket. Így lett Berzence a Szigetvár hátországában kiépült stájer fizetésű várvonal része. Mikor 1556-ban a törökök közül többet elfogtak és a várban fogva tartottak, a várnak egy Néző János nevű árulója a várat fel akarta gyújtani, hogy így a török foglyokat megszabadítsa. Azonban mielőtt tettét végrehajthatta volna, elfogták. 1557-ben Khadim Ali pasa budai beglerbég Szigetvár és a visszafoglalt Babócsa sikertelen bevétele után már Berzenczét támadja. Nádasdy Tamás felmentő seregével a vár megsegítésére siet, így sikerül elűzni a törököt. Nádasdy Tamás újra felépíti, és ágyúkkal erősíti meg a várat. Szigetvár elestének hírére 1566-ban a berzencei várat kis létszámú magyar őrsége elhagyta, mire a török azonnal megszállta és megerősítette. A vár elhagyása nem gyávaság miatt történt, így tett minden környező vár a fölösleges emberáldozat elkerülése miatt, hiszen a hatalmas török sereg könnyedén söpörte el a kis erődítményeket. A berzenczei várvédők valószínű a jelentősebb Kanizsa várába vonultak vissza. Így vált Berzence 1567-ben "nahije"-vé azaz járási központtá. Hozzá tartozott 31 község is 58 házzal. Az 1568-69. évi török zsoldlajstrom szerint őrsége 379 fő volt.

Az 1570-80-as években a Kanizsa központú végvidék kiépítését a törökök nem nézték tétlenül. Berzence, Babócsa, és Barcs helyőrségeket 600 fővel megerősítették és sorozatosan támadták a Dráván túli kisebb várakat, majd Kanizsát is.
Zrínyi György kanizsai várkapitány többször megtámadta. Először 1574-ben, majd 1589-ben sikertelenül. 1579-ben íródott krónika megemlíti, hogy Zrínyi főhadnagya Malakóczy Miklós katonáival a Dráva menti Dörnyénél (Drnje) „a berzencei törököket igen megveré, mely harcon sok fő törökök hullanák el". A budai pasa el is panaszolta a magyarországi ügyek vezetésével megbízott Ernő főhercegnek Zrínyi katonáinak Berzence alatti „száguldását".
A tizenötéves háború második évében újra Zrínyi György vezetésével nyomultak előre a csapatok. A seregben Nádasdy Ferenc is ott volt főúri csapataival. 1594 március 20-ára hirdettek gyülekezőt Kanizsa mellett. Nagyjából 7-10 ezer fő gyűlt össze. Első célpontként Berzence várát szemelték ki, amelyet 22-én éjjel rohamoztak meg, de az őrség csak másnap kapitulált. Jelentős mennyiségű élelem és hadiszer került az ostromlók kezére. Csurgó őrsége meg sem kísérelte az ellenállást, hanem felgyújtotta az erődöt és kivonult. Csak 11 löveget tudtak Zrínyiék megmenteni. Megkezdődött a vár újjáépítése, ami hosszú hónapok alatt sem fejeződött be. 1600-ban maga Ibrahim nagyvezír indult meg Kanizsa irányába. Négynapi ostrom után megadásra kényszerítette a babócsai őrséget, elfoglalta Berzencét, majd akadálytalanul megkezdhette Kanizsa ostromát. Kanizsa 1600 október 20.-i elestével Zala déli fele török uralom alá került. Negyvenöt napos ostrom után Ibrahim diadalmasan bevonulhatott a Karintia és Stájerország kapuját őrző erődítménybe és megszervezte a negyedik magyarországi vilajetet. Gyakorlatilag nyitva állt az út a törökök előtt nyugati és északi irányban, hiszen a széles környéken nem volt olyan erődítmény, amely komolyabb ostromnak ellen tudott volna állni. Berzence az elkövetkező évtizedekre az Oszmán Birodalom részévé vált. Lakosságát valószínűleg kiirtották, vagy elhurcolták. A várat megerősítették. 1619-ben 349 főnyi őrségéről, 12 főnyi tisztviselőjéről, mecsetjéről és főpapjáról, valamint fürdőjéről van tudomásunk.
Az 1664. évi téli hadjárat



1664. augusztus 1-i váratlan szentgotthárdi győzelem, majd a szégyenletes vasvári béke és Zrínyi Miklós november 18-i szerencsétlen halála az események sora. Kanizsa tornyain továbbra is háborítatlanul csillogott a félhold. Így a berzenczei vár további sorsa is megpecsételődött. Evlia Cselebi a híres török utazó később így ír Berzencéről: "...a vár egészen leégett. Hétszeres erős palánkja volt, csupán egy téglaépületű dzsámi és fürdő maradt meg. A várnak délkeleti és nyugati részén kétórányira terjedő mocsár van. A belső vára is elégett...ötezer pozsegai és jákovai rája javítja...néhány helyét erőssebbre iparkodtak tenni, mint előbb volt..." Berzence még negyed századig húzza a rabigát, míg a Habsburg birodalomnak kellő szándéka mutatkozik elfoglalt területeinek visszaszerzésére. A török nagyvezér Zrínyiújvár elfoglalása után minden, még létező értéket teljesen tönkretett. Hogy a török kivonulása után a környék milyen képet mutatott, arról kimerítő képet nyújt nekünk az, hogy azok a községek, melyek valamikor Berzencze közelében feküdtek, a török elvonulásával azok is eltűntek a föld színéről. Az 1332–37. évi pápai tizedjegyzék említést tesz Egyházas és Felrét-Lankócz helységekről, továbbá Attak faluról, amely oly nagy volt, hogy még plébániával is rendelkezett. Ugyancsak Lankócz mellett feküdt Mindszent. E jegyzékben szerepel még Szenterzsébet helység közvetlen Berzencze határában. Ezekből a népes helységekből csupán Berzencze 5, Lankócz és Vecsenye 11 házával maradtak meg. A lakosság elpusztulása után a község egész határa vadon erdőséggé vált, melynek maradványai lehettek még a XX. sz. első negyedében kiirtott Csikójárás, Bukvina, Kétnyár stb. erdők. Erre a termelésre és állattenyésztésre oly kiválóan alkalmas területre azután a szomszéd Szlavónia (később Horvátország) területéről szivárogtak be a horvát ajkú, pásztorkodásból élő új lakók, akik ezt a foglalkozásukat egészen a XIX. sz. végéig majdnem kizárólagosan űzték is. Legtöbb horvátot a Szalay család hívott be.
1686-ban felszabadul Buda, majd a délre nyomuló szövetséges seregek felszabadítják a Dunántúlt. 1690-től Berzenczének sem kell tovább rettegni a töröktől. Batthyány Ádám közeledtére eltakarodik a várból. Berzence végre felszabadul, amiért nagy árat fizetett az elmúlt 150 év során.

A vár védőiről, nemzetiségéről annyit lehet tudni, hogy voltak köztük magyarok, horvátok, de zsoldban állhattak németek és itáliai harcosok is. Egy 1587-es török forrásból származó két személynévről megtudjuk, hogy ulufedzsik, azaz zsoldban lévő tábori csendőrök voltak. Ali bin Hüsszein és Mohamed bin Begtaz, akik a „berzencei ulufedzsik között volt és napi 8 akcse zsoldot kapott” – hűbérbirtokban részesültek, mert a „Kanizsa várából a birodalomra rontott, elűzött Horvát nevű átkozottal” vívott csatában kitüntették magukat. Ebben az időben több kiváló török tartózkodott itt. Így a janicsárok helyettes agája, továbbá Murad bin Hasszan. Majd 1619. évben itt tartózkodott Musztafa kalifa és Immán Mohamed kalifa főpapok, Bezán müezzin. A török martalócok között a következő neveket találjuk: Jankó, Márkó, Gyurkó, Horváth, Bogdán, Radics, amelyek közül egyik-másik név ma is élő családok vezetékneve.
A várról csak elképzeléseink lehetnek. A folyamatos erózió és a falusiak átformálhatták a dombot. Szerintem legalább még egyszer ekkorának kellett lennie, hiszen a krónikák több száz harcos befogadásáról írnak. Lásd a fenti képen feltűnően hiányzik a domb egyik fele. Némi kiegészítéssel már életszerűbbé válik annyi minden elhelyezésére. Az eredeti domb egy jelentős tömege vagy a lenti feltöltődés része, vagy elhordták a helyiek a téglatoronnyal együtt. Jó képzelőerővel és néhány szakértő véleményére alapozva fából készült falait régi szokás szerint agyaggal döngölték. Tehát föld vagy palánkvár lehetett. A folyamatos megerősítések és az éppen birtoklók igényei szerint, később itáliai hadiépítész révén téglából készült őrtornyot kapott. Ennek nyomai látszanak a Kinizsi utca felől. Az, hogy dzsámija avagy fürdője volt, szerintem enyhe túlzás már ami domb méreteit illeti. De mivel a várbéliek élete nem korlátozódhatott csak a várra, annak környékére is építhettek bármit. Akár dzsámit, vagy fürdőt is. Erre sajnos elég idő állt a rendelkezésükre. Az tény, amikor a polgármesteri hivatal alapjait ásták török temetőre bukkantak. Egy várkutató a következő megfigyeléseket tette: "A fennsík peremén körben látható az egykori kerítőfal nyoma.... Az egyetlen jelentősebb falmaradvány a domb lábánál épült ház telkének a végében áll. Egy homorú felületű, körívesen rakott, igen finom hálózatú téglafal, a hozzá csatlakozó, egyenes szakasszal...A partoldalban temérdek állatcsont, cseréptöredék, gótikus kályhaszemek, gótikus bordatöredék és némi vasdarabok voltak." Juan Cabello a neves régész ittjártakor megállapítja, hogy a téglából épített castellum megbontott dny-i sarkán kerek torony állt, két egymással derékszögben találkozó, dongaboltozatos pincével (!) épített szárny találkozásánál. Ez lehetett a titokzatos alagút? Egyébként, ha valaki ásatásba kezd a dombon és környékén temérdek téglatörmelékbe ütközik. Korábban előkerült ágyúgolyó, valamint harci sisak.
Szenterzsébet vára
Inkább várkastélya. Szenterzsébet falu már 1332-ben szerepel a pápai tizedjegyzékben. Pontos helyét csak nemrég, Dr. Dénes József régész, lelőhelyvédelmi szakértőnek sikerült meghatároznia. 1536-ban még önálló birtokként szerepelt, de 1377-ben már a Berzenczei Lórántfi uradalmához tartozik. A Lorántfi uradalom 35 faluból állt és kezdetben a Pécz nemzetbéli Lóránt birtokolta. A leszármazottai nevezték el magukat Berzenczei Lórántfiaknak apjuk halála után. Később Berzenczei Lórántfi György fiai, Sandrin és László 1463-ban egyezkednek Berzencze és Szenterzsébet felett, majd 1468-ban e két helységben lévő kastélyaikból a szenterzsébetit eladják Forster Györgynek (Somogy megye alispánjának). 1473-ban László halála után özvegye elzálogosítja a megmaradt birokrészeket, amit Forster visszavált és ezzel megszerzi az egész uradalmat. Tudni kell, hogy a kor öröklési joga szerint mindig az elsőszülött fiú örökölt. Ha csak lánygyermek született a lány férje örökölte a birtokot. Ezért jegyezték el a lányokat már kiskorukban egy másik birtokos fiúgyermekével, hogy amennyiben nem születik még fiú ne kelljen a birtokot zálogba adni. Amennyiben nem gondoskodtak örökösről és a feleség megözvegyült, kénytelen volt újra férjhez menni, vagy megélhetése miatt férje birtokát elzálogosítani. Így lett 1490-ben Bornemissza János tulajdona a birtok, miután elvette feleségül Forster özvegyét Csapi Ilonát. Innen fogva Szenterzsébetet mint különálló falut nem említik.
Szenterzsébet várkastélyának helye Zsdála közelében.
Linkek a téma iránt érdeklődőknek: 1664 történései, Habsburg–török háború (1663–64)
A lap tetején lévő, Berzence várának 1664-es bevételét ábrázoló rézkarc hiteles másolatát, a berzencei önkormányzat megvásárolta egy esztergomi gyűjtőtől, aki egy németországi kódexben akadt rá. A kép bekeretezve megtekinthető a művelődési ház könyvtárában. Az értékes relikvia megszerzésében Nézics Ferenc volt segítségükre.
Források:
- Szállási Sándor: Berzence nagyközség szociográfiája
- Magyar Kálmán-Nováki Gyula: Somogy megye várai a középkortól a kuruc korig
- Marics József atya a "Berzencei határszél"-ben megjelent írásai
- Wikipédia
- Nagykanizsa honlapja
- Velimir Vukšić grafikái
A vár vonatkozásai egyéb módon:
Ifj. Fidrich Tibor "Várvadász" értékes fórumbejegyzést tett a várdomb helyszíni bejárásával. Itt.
Korabeli német ábrázolások rézkarcokon, ahol Berzencét "Presnitz"-nek nevezik.
Esterházy 1664 es ábrázolása
Kupferstich von 1686 aus Krekwitz'
Kupferstich von Matthäus Merian
Kupferstich von ca. 1660
Berzence váráról megelevenedik a múlt néhány irodalmi alkotásban is.
Bistey András regénye a "Téli hadjárat" idején játszódik. Azért is érdekes, mert rögtön az elején Berzence várának bevételét írja meg. A száraz történelmi tényekhez képest a szereplők helyébe képzelve magunkat izgalmas időutazást tehetünk a végvári vitézek életébe. A regényt itt olvashatod.
Ha még nem tetted, tégy egy sétát a Várdombon, vagy környékén, mert csak így érezheted át annak hősi hangulatát. A helyszín izgalmas és egyben lenyűgöző, különösképp hogy most már tudod mi zajlott ott le századokkal ezelőtt. Kattints a képre!